Albert Sosnowski

Albert Sosnowski: Od mistrza świata WBF do pretendenta WBC – niezwykła kariera “Smoka”

Posted on

Albert Sosnowski, znany również jako “Smok”, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich bokserów wagi ciężkiej. Urodzony 7 stycznia 1979 roku w Warszawie, Sosnowski swoją karierę bokserską rozpoczął w 1998 roku, debiutując na profesjonalnym ringu[1].

Kariera amatorska

Zanim Sosnowski przeszedł na zawodowstwo, odnosił sukcesy jako bokser amatorski. W 1997 roku zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w wadze ciężkiej[2]. To osiągnięcie otworzyło mu drzwi do kariery profesjonalnej.

Początki kariery zawodowej

Debiut zawodowy Alberta Sosnowskiego miał miejsce 18 kwietnia 1998 roku w Ostródzie. W swojej pierwszej walce pokonał on przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie Ukraińca Serhiya Perepletchikova[3]. Ten imponujący początek był zapowiedzią obiecującej kariery.

Zdobycie tytułu mistrza świata WBF

Przełomowym momentem w karierze Sosnowskiego było zdobycie tytułu mistrza świata federacji WBF (World Boxing Foundation) w wadze ciężkiej. 15 grudnia 2006 roku w Warszawie pokonał on przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie Amerykanina Dominica Guinna, sięgając po pas mistrzowski[4]. Tytuł ten obronił trzykrotnie, pokonując kolejno Yarraga Johnsa, Michaela Sprotta i Paolo Vidoza[5].

Walka o mistrzostwo Europy EBU

Kolejnym znaczącym osiągnięciem Sosnowskiego było zdobycie tytułu mistrza Europy federacji EBU (European Boxing Union). 29 maja 2009 roku w Londynie pokonał on na punkty Włocha Paolo Vidoza, zostając nowym mistrzem Starego Kontynentu[6]. Tytuł ten obronił dwukrotnie, wygrywając z Zoltanem Petranyi i Francescem Pianetą[7].

Pretendent do tytułu mistrza świata WBC

Zwieńczeniem dotychczasowych osiągnięć Sosnowskiego była walka o tytuł mistrza świata prestiżowej federacji WBC (World Boxing Council). 21 maja 2010 roku w Newark zmierzył się on z ówczesnym mistrzem, Ukraińcem Wołodymyrem Kłyczką[8].

Mimo porażki przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie, sam fakt walki o najważniejsze trofeum w boksie zawodowym był dowodem na wysoką pozycję Sosnowskiego w światowym rankingu wagi ciężkiej.

Bilans walk i styl walki

Na przestrzeni całej kariery zawodowej, trwającej od 1998 do 2015 roku, Albert Sosnowski stoczył 60 walk, z których wygrał 49 (30 przez nokaut), 9 przegrał (7 przez nokaut) i 2 zremisował[9].

Jego styl walki charakteryzował się agresywnym, ofensywnym podejściem, co przysparzało mu wielu fanów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Życie prywatne i działalność po zakończeniu kariery

Poza ringiem Albert Sosnowski dał się poznać jako osoba zaangażowana w działalność charytatywną. Wielokrotnie brał udział w akcjach pomocy dzieciom z domów dziecka oraz wspierał fundacje zajmujące się przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu[10].

Po zakończeniu kariery bokserskiej w 2015 roku pozostał aktywny w środowisku sportowym, udzielając się jako trener i komentator.

Podsumowanie

Albert Sosnowski zapisał się w historii polskiego boksu jako jeden z najwybitniejszych pięściarzy wagi ciężkiej. Jego osiągnięcia, takie jak zdobycie tytułów mistrza świata WBF i mistrza Europy EBU oraz walka o mistrzostwo świata WBC, są dowodem na jego nieprzeciętny talent i pracowitość.

“Smok” na zawsze pozostanie w pamięci kibiców jako bokser, który dzielnie reprezentował biało-czerwone barwy na międzynarodowych ringach.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Sosnowski
  2. https://polskiboks.pl/zawodnicy/albert-sosnowski-346
  3. https://bokser.org/content/view/2605/15/
  4. https://sportowefakty.wp.pl/boks/5564/albert-sosnowski-dominic-guinn-walka-o-tytul-mistrza-swiata-wbf
  5. https://boxing.fandom.com/wiki/Albert_Sosnowski
  6. https://boks-life.com/albert-sosnowski-paolo-vidoz-walka-o-mist.html
  7. https://archive.is/20130429124349/http://www.pzb.com.pl/index.php/wiadomosci/walki/1262-albert-sosnowski-po-raz-drugi-obronil-tytul-mistrza-europy-ebu
  8. https://sport.onet.pl/boks/wladimir-kliczko-albert-sosnowski-relacja-live/2whzg
  9. http://boxrec.com/en/boxer/6134
  10. https://wiadomosci.wp.pl/albert-sosnowski-bokser-o-wielkim-sercu-6151560390194305a