Arek Milik

Arkadiusz Milik: Od strzelca Górnika do króla strzelców Serie A

Posted on

Arkadiusz Milik to jeden z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy młodego pokolenia. Jego kariera obfitowała w spektakularne gole, rekordowe transfery i walkę z kontuzjami. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetce tego wybitnego napastnika.

Wczesne lata kariery – Górnik Zabrze i Ajax Amsterdam

Arkadiusz Milik piłkarskie szlify rozpoczął w juniorskich drużynach Rozwoju Katowice. Szybko zwrócił na siebie uwagę skautów i w 2010 roku trafił do akademii Górnika Zabrze. Tam w sezonie 2012/2013 zadebiutował w Ekstraklasie, stając się ważną postacią drużyny, która sięgnęła po mistrzostwo Polski.

Jego talent i skuteczność zostały dostrzeżone przez holenderski Ajax Amsterdam, do którego przeniósł się w 2014 roku. W Eredivisie potwierdził swoją klasę, zdobywając wiele bramek i przyczyniając się do dobrych wyników drużyny.

Transfer do Juventusu i początki gry w Serie A

W 2016 roku Arkadiusz Milik dokonał sensacyjnego transferu do włoskiego giganta – Juventusu. Kwota transferowa, jaką zapłacili “Bianconeri” Ajaxowi, była wówczas rekordem dla polskiego piłkarza.

Początkowo Milik pełnił rolę zmiennika dla doświadczonego Mario Mandzukicia, ale w swoich występach pokazywał olbrzymi potencjał. W sezonie 2016/2017 sięgnął po Puchar Włoch oraz Superpuchar Włoch w barwach Juventusu.

Eksplozja strzelecka w Napoli i walka z kontuzjami

W 2017 roku Arkadiusz Milik został wypożyczony do SSC Napoli. To właśnie tam nastąpił prawdziwy rozkwit jego kariery. W sezonie 2015/2016 został królem strzelców Serie A, popisując się niesamowitą skutecznością.

Niestety, jego karierę zaczęły nękać kontuzje, które w kolejnych latach wielokrotnie wyłączały go z gry. Mimo to Milik pozostał ważną postacią Napoli, a kibice pokochali jego styl gry i waleczność.

Powrót do Serie A i wypożyczenie do Olympique Marsylia

W 2021 roku Arkadiusz Milik opuścił Napoli i na zasadzie wypożyczenia trafił do francuskiego Olympique Marsylia.

Sezon we Francji był dla niego udany. Strzelał ważne gole i pomógł drużynie zająć wysokie miejsce w ligowej tabeli. Po zakończeniu wypożyczenia Milik powrócił do Juventusu.

Reprezentacja Polski i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich

Arkadiusz Milik od 2012 roku jest reprezentantem Polski. W biało-czerwonych barwach wystąpił w 68 spotkaniach, strzelając aż 33 gole.

Był ważną postacią drużyny podczas eliminacji do mistrzostw Europy i świata. Wraz z reprezentacją sięgnął po srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Styl gry Arkadiusza Milika

Arkadiusz Milik to silny i dynamiczny napastnik. Dysponuje świetnym wykończeniem akcji, a jego mocnym atutem jest również gra głową. Potrafi strzelać bramki z dystansu i ma dobry przegląd pola gry.