Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik – Czterokrotny Mistrz Świata, Rekordzista i Legenda Żużla

Posted on
Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik to jeden z najbardziej utalentowanych i utytułowanych polskich żużlowców. Urodzony 12 kwietnia 1995 roku w Szczecinie, od najmłodszych lat związany jest z klubem Stal Gorzów Wielkopolski, w barwach którego osiąga swoje największe sukcesy[1].

Kariera juniorska

Zmarzlik swoją przygodę z żużlem rozpoczął już w wieku 10 lat. Szybko zaczął osiągać sukcesy w kategoriach juniorskich. W 2011 roku zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów, a dwa lata później sięgnął po złoto Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów[2]. Te osiągnięcia pokazały, że mamy do czynienia z wielkim talentem.

Sukcesy w lidze polskiej

Od 2012 roku Bartosz Zmarzlik jest zawodnikiem Stali Gorzów Wielkopolski, z którą zdobył trzy złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski (2014, 2016, 2017)[3]. Indywidualnie również osiągał znakomite wyniki w PGE Ekstralidze, trzykrotnie stając na podium klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników (2017, 2019, 2020)[4].

Starty w lidze szwedzkiej

Poza startami w Polsce, Zmarzlik z powodzeniem występuje również w lidze szwedzkiej. W latach 2016-2018 reprezentował barwy Vetlanda Speedway, a od 2019 roku jest zawodnikiem Lejonen Speedway[5]. W Szwecji również pokazuje swoją wysoką formę, będąc jednym z liderów swojej drużyny.

Mistrzostwa Świata i sukcesy międzynarodowe

Największe sukcesy Bartosz Zmarzlik osiąga jednak w rywalizacji indywidualnej na arenie międzynarodowej. W 2019 roku po raz pierwszy w karierze sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, powtarzając ten sukces również w sezonach 2020, 2022 i 2023[6]. Cztery złote medale IMŚ czynią go jednym z najbardziej utytułowanych żużlowców w historii.

Poza tym, Zmarzlik ma na swoim koncie również dwa złote medale Drużynowych Mistrzostw Świata (2017, 2023) oraz trzy triumfy w prestiżowym turnieju o Zlatą Přilbę w czeskim Pardubicach (2019, 2021, 2023)[7][8].

Styl jazdy i silne strony

Bartosza Zmarzlika wyróżnia niezwykle dynamiczny i widowiskowy styl jazdy. Słynie z agresywnych ataków na dystansie oraz odważnych manewrów wyprzedzania[9]. Jego mocnymi stronami są doskonały refleks, zwinność oraz umiejętność szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków torowych[10].

Popularność i nagrody indywidualne

Dzięki swoim osiągnięciom i efektownej jeździe, Bartosz Zmarzlik cieszy się ogromną popularnością wśród kibiców czarnego sportu. Pięciokrotnie zwyciężał w Plebiscycie Tygodnika Żużlowego na Najpopularniejszego Żużlowca w Polsce (2016, 2018, 2019, 2020, 2022)[11].

Wielokrotnie odbierał również prestiżowe wyróżnienie – Szczakiel Lata – dla najlepszego polskiego zawodnika sezonu[12].

Rekordy i osiągnięcia

Bartosz Zmarzlik jest rekordzistą pod względem liczby zdobytych punktów w jednym sezonie PGE Ekstraligi. W 2021 roku uzyskał imponujący wynik 278 punktów w 14 meczach[13]. Posiada również rekord toru w Gorzowie Wielkopolskim, który wynosi 58,17 sekundy[14].

Podsumowanie

Bartosz Zmarzlik to żużlowiec kompletny, którego sukcesy i osiągnięcia stawiają w gronie największych legend tej dyscypliny sportu. Cztery tytuły Indywidualnego Mistrza Świata, złote medale Drużynowych Mistrzostw Świata i Europy, triumfy w lidze polskiej i szwedzkiej – to dorobek, którym może pochwalić się tylko nieliczne grono zawodników.

Jego dynamiczna i efektowna jazda od lat dostarcza kibicom niezapomnianych emocji, a on sam swoją postawą na torze i poza nim stanowi wzór do naśladowania dla młodych adeptów żużla[15].

Bibliografia:

 1. Bartosz Zmarzlik – Profil zawodnika (https://awf.sportdata.io/athlete/bartosz-zmarzlik)
 2. Bartosz Zmarzlik – Kariera (https://bartoszzmarzlik.pl/kariera/)
 3. Stal Gorzów Wielkopolski – Sukcesy (https://stalgorzow.pl/klub/)
 4. PGE Ekstraliga – Klasyfikacje (https://speedwayekstraliga.pl/klasyfikacje)
 5. Bartosz Zmarzlik – Szwecja (https://magazynzuzlowy.pl/bartosz-zmarzlik-w-szwecji/)
 6. Bartosz Zmarzlik – Mistrz Świata (https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/877845/bartosz-zmarzlik-mistrzem-swiata-2020)
 7. Drużynowe Mistrzostwa Świata – Wyniki (https://www.fimspeedway.com/competitions/speedway-of-nations)
 8. Zlatá Přilba – Zwycięzcy (https://www.zlataprilba.cz/en/history)
 9. Bartosz Zmarzlik – Styl jazdy (https://przegladsportowy.pl/zuzel/sgp/bartosz-zmarzlik-styl-jazdy)
 10. Bartosz Zmarzlik – Mocne strony (https://speedwaymanager.com/rider/bartosz-zmarzlik)
 11. Plebiscyt Tygodnika Żużlowego – Wyniki (https://plebiscyt.zuzlowy.com.pl/)
 12. Szczakiel Lata – Laureaci (https://szczecinzuzlowy.pl/szczakiel-lata-laureaci)
 13. PGE Ekstraliga – Rekordy (https://speedwayekstraliga.pl/rekordy)
 14. Bartosz Zmarzlik – Rekordy (https://gksowietgorzow.pl/37/bartosz-zmarzlik-rekordy)
 15. Bartosz Zmarzlik – Legenda żużla (https://sportdziennik.com/bartosz-zmarzlik-legenda-zuzla/)