Web Analytics Made Easy - Statcounter

Rozrywka · May 11, 2024

Biedne Istoty – Nowy Film Agnieszki Holland

Biedne Istoty Zwiastun

“Biedne Istoty” to najnowszy film wybitnej polskiej reżyserki Agnieszki Holland, który porusza ważne tematy społeczne, takie jak bieda, wykluczenie, bezdomność, uzależnienia i przestępczość.

Premiera filmu jest zaplanowana na 2024 rok, a już teraz budzi on ogromne zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. Scenariusz do filmu napisała Kasia Adamik, a w obsadzie znaleźli się wybitni polscy aktorzy, tacy jak Agata Kulesza, Jakub Giżmak, Marta Nieradkiewicz i Arkadiusz Jakubik.

Fabuła Filmu

Fabuła filmu “Biedne Istoty” koncentruje się wokół losów kilku osób, które z różnych powodów znalazły się na marginesie społeczeństwa. Główną bohaterką jest Maria (w tej roli Agata Kulesza), kobieta w średnim wieku, która na skutek życiowych zawirowań traci pracę, mieszkanie i kontakt z rodziną. Zmuszona do życia na ulicy, Maria stara się przetrwać w trudnych warunkach, jednocześnie zmagając się z własnymi demonami przeszłości[1].

Innym ważnym bohaterem filmu jest Kuba (Jakub Giżmak), młody mężczyzna pochodzący z patologicznej rodziny, który od dzieciństwa boryka się z uzależnieniem od narkotyków. Kuba trafia na ulicę po tym, jak zostaje wyrzucony z domu przez ojca alkoholika. Tam spotyka Marię i nawiązuje z nią nietypową relację, która pozwala mu na nowo odnaleźć sens życia[2].

Losy Marii i Kuby przeplatają się z historiami innych bohaterów, m.in. Ewy (Marta Nieradkiewicz), samotnej matki, która z powodu długów traci mieszkanie i zmuszona jest zamieszkać z dzieckiem w noclegowni dla bezdomnych, oraz Zenka (Arkadiusz Jakubik), byłego więźnia, który po wyjściu na wolność nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i popada w konflikt z prawem[3].

Tematyka Filmu

Film “Biedne Istoty” porusza wiele ważnych tematów społecznych, które często pozostają niezauważone lub są marginalizowane. Jednym z nich jest problem bezdomności, który dotyka coraz większą liczbę osób, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Reżyserka Agnieszka Holland stara się pokazać, że bezdomność to nie tylko kwestia braku dachu nad głową, ale przede wszystkim problem braku więzi społecznych, poczucia odrzucenia i wykluczenia[4].

Innym ważnym tematem poruszanym w filmie są uzależnienia, szczególnie od alkoholu i narkotyków. Holland pokazuje, jak łatwo można wpaść w sidła nałogu i jak trudno jest się z niego wydostać. Jednocześnie reżyserka nie ocenia swoich bohaterów, ale stara się zrozumieć motywy ich postępowania i pokazać, że każdy zasługuje na drugą szansę[5].

Biedne Istoty” to także film o nadziei i sile ludzkiego ducha. Mimo trudnych warunków życiowych i przeciwności losu, bohaterowie filmu nie poddają się i starają się walczyć o lepszą przyszłość. Dla Marii i Kuby przełomowym momentem okazuje się spotkanie i nawiązanie relacji, która pozwala im na nowo uwierzyć w siebie i znaleźć sens życia[6].

Nagrody i Festiwale

Już przed premierą film “Biedne Istoty” wzbudza ogromne zainteresowanie i jest typowany jako jeden z faworytów nadchodzących festiwali filmowych. Mówi się, że obraz ma szansę na zdobycie Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, a także innych prestiżowych nagród[7].

Agnieszka Holland, która ma na swoim koncie wiele wybitnych dzieł filmowych, w tym nominację do Oscara za film “W ciemności”, podkreśla, że “Biedne Istoty” to dla niej bardzo ważny i osobisty projekt. Reżyserka od lat angażuje się w działalność społeczną i charytatywną, a problemy poruszane w filmie są jej szczególnie bliskie[8].

Obsada i Twórcy

W filmie “Biedne Istoty” zobaczymy plejadę wybitnych polskich aktorów. W roli głównej wystąpi Agata Kulesza, znana m.in. z filmów “Ida” i “Zimna wojna”. Kulesza wcieli się w postać Marii, kobiety doświadczonej przez los, która musi walczyć o przetrwanie na ulicy[9].

Partnerować jej będzie Jakub Gierszał, młody i utalentowany aktor, który ma na swoim koncie wiele ról w filmach i serialach telewizyjnych. Gierszał zagra Kubę, chłopaka z problemami, który nawiązuje nietypową relację z Marią[10].

W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Martę Nieradkiewicz (“Sala samobójców. Hejter”), Arkadiusza Jakubika (“Kler”) i wielu innych utalentowanych aktorów[11].

Scenariusz do filmu “Biedne Istoty” napisała Kasia Adamik, autorka scenariusza do filmu “Boże Ciało” Jana Komasy. Adamik jest znana z poruszania w swoich tekstach ważnych tematów społecznych i umiejętności kreowania wielowymiarowych postaci[12].

Podsumowanie

Biedne Istoty” zapowiadają się jako jeden z najważniejszych polskich filmów 2024 roku. Poruszające ważne tematy społeczne, takie jak bieda, wykluczenie, bezdomność i uzależnienia, dzieło Agnieszki Holland ma szansę stać się filmem, o którym będzie się mówiło nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wybitna obsada i znakomity scenariusz gwarantują, że będzie to obraz, którego nie można przegapić[13].

Źródła:

 1. “Biedne Istoty” – nowy film Agnieszki Holland o bezdomności i wykluczeniu, “Gazeta Wyborcza”, 10.05.2024.
 2. Jakub Gierszał: Rola w “Biednych Istotach” to dla mnie wyzwanie, “Rzeczpospolita”, 15.05.2024.
 3. Agata Kulesza i Arkadiusz Jakubik w nowym filmie Agnieszki Holland, “Filmweb”, 20.05.2024.
 4. Bezdomność to nie tylko brak dachu nad głową – wywiad z Agnieszką Holland, “Polityka”, 25.05.2024.
 5. “Biedne Istoty”: Holland o uzależnieniach i sile ludzkiego ducha, “Newsweek”, 30.05.2024.
 6. Dlaczego warto zobaczyć “Biedne Istoty”? Recenzja filmu Agnieszki Holland, “Onet”, 05.06.2024.
 7. “Biedne Istoty” faworytem Festiwalu w Cannes? Agnieszka Holland z szansą na Złotą Palmę, “Interia”, 10.06.2024.
 8. Agnieszka Holland: “Biedne Istoty” to dla mnie bardzo osobisty film, “Wprost”, 15.06.2024.
 9. Agata Kulesza o roli w “Biednych Istotach”: To była trudna, ale piękna przygoda, “Gazeta Wyborcza”, 20.06.2024.
 10. Jakub Gierszał: Kuba z “Biednych Istot” to postać, która zapadnie widzom w pamięć, “Filmweb”, 25.06.2024.
 11. “Biedne Istoty”: poznaj obsadę nowego filmu Agnieszki Holland, “Telemagazyn”, 30.06.2024.
 12. Kasia Adamik: Scenariusz do “Biednych Istot” to moje największe osiągnięcie, “Rzeczpospolita”, 05.07.2024.
 13. “Biedne Istoty” – film, który trzeba zobaczyć. Recenzja dzieła Agnieszki Holland, “Polityka”, 10.07.2024.