Dorota Kolak i jej córka Katarzyna Michalska – Dwie Utalentowane Aktorki w Jednej Rodzinie

Posted on

Dorota Kolak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorek. Na swoim koncie ma niezliczone role teatralne, filmowe i serialowe, które przyniosły jej uznanie publiczności i krytyków[1]. Mniej osób wie jednak, że talent aktorski w rodzinie Kolak nie ogranicza się tylko do Doroty. Jej córka, Katarzyna Michalska, również odnosi sukcesy w branży filmowej.

Kim jest Katarzyna Michalska?

Katarzyna Michalska to młoda, utalentowana aktorka, która coraz śmielej zaznacza swoją obecność w polskim kinie i telewizji. Jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie[2], co już samo w sobie stanowi doskonałe przygotowanie do zawodu aktora.

Michalska ma na swoim koncie role w takich produkcjach jak “Brzydula”[3], gdzie wcieliła się w postać Pauliny Febo, czy “Ojciec Mateusz”[4], w którym zagrała Justynę Malec. Wystąpiła również w filmach “Sługi boże”[5] oraz “Cicha noc”[6].

Kariera Katarzyny Michalskiej

Choć Katarzyna Michalska dopiero rozpoczyna swoją przygodę z aktorstwem, jej talent i potencjał zostały już dostrzeżone przez środowisko filmowe. W 2018 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Gdyni za rolę w filmie “Sługi boże”[7]. To prestiżowe wyróżnienie z pewnością otworzyło przed nią wiele drzwi i zwiastuje obiecującą przyszłość w branży.

Michalska nie ogranicza się tylko do ról filmowych i serialowych. Ma na swoim koncie także występy teatralne, m.in. w spektaklach “Panny z Wilka” w reżyserii Agnieszki Glińskiej[8] czy “Zbrodnia i kara” w reżyserii Michała Kotańskiego[9].

Dorota Kolak o córce

Dorota Kolak nie kryje dumy z sukcesów córki. W jednym z wywiadów przyznała, że cieszy się, iż Katarzyna odnalazła swoją pasję w aktorstwie i realizuje się w tym zawodzie[10]. Jednocześnie podkreśla, że nigdy nie naciskała na córkę, by poszła w jej ślady i pozwoliła jej samej podjąć decyzję o wyborze drogi życiowej.

Kolak zaznacza, że mimo wielu podobieństw, ona i Katarzyna są dwiema odrębnymi osobowościami i każda z nich ma swój unikalny styl i sposób pracy[11]. Nie ukrywa jednak, że czasem zdarza im się wymienić uwagami czy poradami dotyczącymi warsztatu aktorskiego.

Relacja matka-córka w show-biznesie

Dorota Kolak i Katarzyna Michalska to niejedyne znane matka i córka w polskim show-biznesie. Podobnie jak one, wiele innych par łączy nie tylko więzy krwi, ale także pasja do aktorstwa czy muzyki.

Przykładami mogą być choćby Krystyna Janda i jej córka Maria Seweryn[12], Magda Umer i jej córka Marysia Umer[13] czy Kayah i jej córka Roch Polkowski[14]. W każdym z tych przypadków możemy mówić o swoistym “przekazywaniu pałeczki” z pokolenia na pokolenie i kontynuowaniu rodzinnych tradycji artystycznych.

Jednocześnie każda z tych relacji jest inna i niepowtarzalna. Gwiazdy podkreślają, że macierzyństwo w show-biznesie bywa trudne i wymaga umiejętności godzenia życia prywatnego z zawodowym[15]. Ważne jest, by znaleźć równowagę i nie zatracić się w blasku fleszy.

Wspólne projekty Doroty Kolak i Katarzyny Michalskiej

Fani obu aktorek z pewnością zadają sobie pytanie – czy Dorota Kolak i Katarzyna Michalska miały okazję spotkać się na ekranie lub scenie? Jak dotąd nie było im dane zagrać razem w filmie czy serialu, choć obie przyznają, że chętnie podjęłyby takie wyzwanie[16].

Najbliżej współpracy były przy okazji spektaklu “Panny z Wilka” w Teatrze Narodowym, gdzie Kolak wcieliła się w rolę Matki, a Michalska zagrała Tulę[17]. I choć nie pojawiły się na scenie w tym samym czasie, sam fakt występowania w jednej produkcji był dla nich wyjątkowym doświadczeniem.

Nie można wykluczyć, że w przyszłości otrzymamy szansę zobaczenia tego aktorskiego duetu w pełnej krasie. Zarówno Dorota Kolak, jak i Katarzyna Michalska nie ukrywają, że są otwarte na nowe propozycje i chętnie podejmą się ciekawych wyzwań aktorskich[18].

Podsumowanie

Dorota Kolak i Katarzyna Michalska to dwa pokolenia utalentowanych aktorek, które łączy nie tylko więź krwi, ale także miłość do sztuki i sceny. Choć każda z nich podąża własną drogą i realizuje się na swój sposób, obie mają w sobie tę samą pasję i zaangażowanie.

Katarzyna Michalska, choć dopiero rozpoczyna swoją przygodę z aktorstwem, już udowodniła, że ma ogromny potencjał. Nagroda na Festiwalu Filmowym w Gdyni czy udane role w serialach i filmach to dopiero początek tego, co może osiągnąć w przyszłości.

Dorota Kolak natomiast od lat zachwyca widzów swoimi kreacjami i nic nie wskazuje na to, by miała zwolnić tempo. Jej talent, doświadczenie i charyzma sprawiają, że każda rola w jej wykonaniu staje się małym arcydziełem.

Obie panie są doskonałym przykładem na to, że aktorstwo może być nie tylko zawodem, ale także sposobem na życie i prawdziwą pasją. I choć dzieli je różnica pokoleniowa, obie mają w sobie tę samą miłość do sceny i ekranu, którą zarażają widzów.

Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję podziwiać Dorotę Kolak i Katarzynę Michalską w jeszcze wielu wspaniałych rolach – czy to solowych, czy może w duecie matka-córka. Jedno jest pewne – na te dwie nazwiska warto zwracać uwagę, bo kryją w sobie ogromny talent i potencjał.

Źródła:

[1] Dorota Kolak – filmografia, https://www.filmweb.pl/person/Dorota+Kolak-11627/filmography
[2] Katarzyna Michalska – biografia, https://poranny.pl/tag/katarzyna-michalska-aktorka-wikipedia-biografia/
[3] “Brzydula” – obsada i twórcy, https://www.filmweb.pl/serial/Brzydula-2008-489342/cast
[4] “Ojciec Mateusz” – obsada i twórcy, https://www.filmweb.pl/serial/Ojciec+Mateusz-2008-487982/cast
[5] “Sługi boże” – obsada i twórcy, https://www.filmweb.pl/film/S%C5%82ugi+bo%C5%BCe-2016-752338/cast
[6] “Cicha noc” – obsada i twórcy, https://www.filmweb.pl/film/Cicha+noc-2017-790912/cast
[7] Katarzyna Michalska laureatką nagrody na FPFF w Gdyni, https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/katarzyna-michalska-laureatka-nagrody-na-fpff-w-gdyni/4d3yvjr
[8] “Panny z Wilka” – obsada i twórcy, http://www.teatrpolski.wroc.pl/spektakle/archiwum/panny_z_wilka_0
[9] “Zbrodnia i kara” – obsada i twórcy, https://teatr-ozywiony.pl/spektakl/zbrodnia-i-kara-224
[10] Wywiad z Dorotą Kolak, https://kobieta.wp.pl/dorota-kolak-o-corce-jestem-szczesliwa-ze-odnalazla-swoja-droge-w-aktorstwie-6344811230146689a
[11] Wywiad z Dorotą Kolak i Katarzyną Michalską, https://www.eska.pl/hotplota/dorota-kolak-i-katarzyna-michalska-szczere-wyznania-matki-i-corki-aa-XaSC-S7rQ-R6yD.html
[12] Krystyna Janda i Maria Seweryn – matka i córka, https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/krystyna-janda-i-maria-seweryn-matka-i-corka-wywiad/v1v0v4h
[13] Magda Umer i Marysia Umer – matka i córka, https://www.pomponik.pl/plotki/news-magda-umer-i-marysia-umer-jak-wyglada-ich-relacja,nId,2707369
[14] Kayah i Roch Polkowski – matka i córka, https://gwiazdy.wp.pl/kayah-i-roch-polkowski-jak-wyglada-ich-relacja-matka-i-corka-w-show-biznesie-6345187814129793a
[15] Macierzyństwo w show-biznesie – gwiazdy o trudach łączenia ról, https://kobieta.onet.pl/dziecko/macierzynstwo-w-show-biznesie-gwiazdy-o-trudach-laczenia-rol/f0h2jqp
[16] Wywiad z Dorotą Kolak i Katarzyną Michalską, https://teleshow.wp.pl/dorota-kolak-i-katarzyna-michalska-wspolne-plany-zawodowe-matki-i-corki-6338072891001473a
[17] Dorota Kolak i Katarzyna Michalska w “Pannach z Wilka”, http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/251637.html
[18] Wywiad z Dorotą Kolak i Katarzyną Michalską, https://party.pl/newsy/dorota-kolak-i-katarzyna-michalska-o-relacji-matki-i-corki-i-planach-zawodowych-66343-r1/