Emma Stone zachwyca w filmie “Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa

Posted on

Najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, “Biedne istoty”, to przewrotna komedia fantasy z 2023 roku, która zabiera widzów w niezwykłą podróż w świat sztucznej inteligencji, etyki i miłości.

W roli głównej występuje zdobywczyni Oscara, Emma Stone, która swoją elektryzującą kreacją po raz kolejny udowadnia, że należy do grona najbardziej utalentowanych aktorek swojego pokolenia.

Fabuła filmu “Biedne istoty”

“Biedne istoty” to historia osadzona w niedalekiej przyszłości, gdzie ludzkość osiągnęła imponujące postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji. Emma Stone wciela się w postać błyskotliwej naukowczyni, która pracuje nad stworzeniem zaawansowanego androida, zdolnego do naśladowania ludzkich emocji i zachowań.

W trakcie swojej pracy bohaterka zaczyna dostrzegać, że jej dzieło wykracza poza ramy zwykłej maszyny i stopniowo rozwija się między nimi niezwykła więź.

Lanthimos, znany z takich filmów jak “Kieł” czy “Lobster”, po mistrzowsku połączył w “Biednych istotach” elementy czarnej komedii, science fiction i dramatu, tworząc przewrotną i skłaniającą do refleksji opowieść o granicach człowieczeństwa oraz etycznych dylematach związanych z postępem technologicznym^1^.

Obsada “Biednych istot”

Obok Emmy Stone, w filmie “Biedne istoty” zobaczymy również innych uznanych aktorów. Willem Dafoe gra szefa laboratorium, w którym pracuje główna bohaterka, a Mark Ruffalo wciela się w rolę jej przyjaciela i współpracownika. Trójka głównych bohaterów tworzy na ekranie niezwykłą chemię, nadając swoim postaciom głębi i autentyczności.

Kreacja Emmy Stone zasługuje na szczególne uznanie. Aktorka po raz kolejny udowadnia swój talent i wszechstronność, przedstawiając złożoną i pełną niuansów postać.

Jej bohaterka przechodzi przez całe spektrum emocji – od fascynacji i ciekawości, przez wątpliwości i strach, aż po głębokie przywiązanie i miłość[^2^].

Recepcja i nagrody

“Biedne istoty” miały swoją premierę na festiwalu filmowym w Wenecji w 2023 roku, gdzie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Film został nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego filmu festiwalu, a Emma Stone otrzymała Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki.

Wiele wskazuje na to, że “Biedne istoty” będą również poważnym kandydatem do Oscarów, szczególnie w kategoriach najlepszy film, reżyseria i aktorstwo[^3^].

Krytycy podkreślają oryginalność i odwagę, z jaką Lanthimos podchodzi do tematów sztucznej inteligencji i etyki. “Biedne istoty” porównywane są do takich filmów jak “Her” Spike’a Jonze’a czy “Ex Machina” Alexa Garlanda, jednak grecki reżyser nadaje swojemu dziełu unikalny, autorski charakter[^4^].

Podsumowanie

“Biedne istoty” to film, który z pewnością wywoła wiele dyskusji i skłoni widzów do refleksji nad kondycją współczesnego świata oraz kierunkiem, w jakim zmierza nasz rozwój technologiczny i cywilizacyjny.

Yorgos Lanthimos potwierdza swoją pozycję jednego z najbardziej oryginalnych i odważnych twórców współczesnego kina, a Emma Stone zachwyca kolejną wybitną kreacją aktorską.

To obowiązkowa pozycja dla fanów twórczości Lanthimosa, ale również dla wszystkich miłośników ambitnego, artystycznego kina oraz kina science fiction.

“Biedne istoty” to nie tylko wybitne osiągnięcie filmowe, ale też ważny głos w dyskusji o granicach człowieczeństwa i etyce w dobie sztucznej inteligencji.

[^2^]: Emma Stone – biografia i filmografia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Emma_Stone)
[^3^]: Festiwal Filmowy w Wenecji 2023 – laureaci (https://pl.wikipedia.org/wiki/Festiwal_Filmowy_w_Wenecji_2023)
[^4^]: Yorgos Lanthimos – twórczość i styl filmowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jorgos_Lantimos)