Web Analytics Made Easy - Statcounter

Rozrywka · May 26, 2024

Golec uOrkiestra: Ile lat mają Paweł i Łukasz Golec w 2024 roku? Poznaj ich wiek, datę urodzenia i historię kariery!

Paweł i Łukasz Golec, znani jako Golec uOrkiestra, to jedni z najpopularniejszych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Ich utwory, takie jak “Ściernisco”, “Lornetka” czy “Słodycze”, znane są niemal każdemu Polakowi.

Wielu fanów zadaje sobie pytanie: ile lat mają Golcowie? W tym artykule przyjrzymy się bliżej wieku, dacie urodzenia oraz karierze muzycznej tego utalentowanego duetu.

Golcowie – Bliźniacy z Beskidu Żywieckiego

Paweł i Łukasz Golec urodzili się 22 maja 1975 roku w Milówce, malowniczej miejscowości położonej w Beskidzie Żywieckim[1]. Są bliźniakami jednojajowymi, co oznacza, że pochodzą z jednej zapłodnionej komórki jajowej i są genetycznie identyczni[2].

Od najmłodszych lat wykazywali zainteresowanie muzyką, a ich talent szybko został dostrzeżony przez najbliższych.

Początki Kariery Muzycznej

Golcowie rozpoczęli swoją przygodę z muzyką już w dzieciństwie. W wieku 10 lat zaczęli grać na skrzypcach, a później opanowali również inne instrumenty, takie jak gitara, akordeon czy kontrabas[3].

W 1990 roku, mając zaledwie 15 lat, założyli swój pierwszy zespół o nazwie “Golec uOrkiestra”. Nazwa ta nawiązuje do faktu, że bracia Golcowie stanowią trzon grupy, a pozostali muzycy tworzą orkiestrę towarzyszącą.

Golec uOrkiestra – Fenomen Polskiej Muzyki

Zespół Golec uOrkiestra szybko zyskał popularność dzięki swojemu oryginalnemu brzmieniu, łączącemu elementy muzyki góralskiej, folkowej i rockowej.

Ich debiutancki album “Golec uOrkiestra 1” ukazał się w 1999 roku i okazał się wielkim sukcesem, sprzedając się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy[4]. Kolejne płyty, takie jak “Golec uOrkiestra 2” (2001), “Nowa Tradycja” (2004) czy “The Best of Golec uOrkiestra” (2008), ugruntowały pozycję zespołu na polskim rynku muzycznym.

Wiek Golców w 2024 Roku

Skoro Paweł i Łukasz Golec urodzili się 22 maja 1975 roku, łatwo obliczyć, ile lat będą mieli w 2024 roku. Wystarczy od 2024 odjąć rok urodzenia, czyli 1975. Otrzymujemy wynik 49, co oznacza, że w 2024 roku Golcowie będą mieli po 49 lat.

Ciekawostki o Golcach

 • Paweł i Łukasz Golec są nie tylko utalentowanymi muzykami, ale również absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej[5].
 • W 2000 roku Golec uOrkiestra reprezentowała Polskę na 45. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie z utworem “Kto się ceni”[6].
 • Bracia Golcowie są ambasadorami kampanii “Wyjść na prostą”, mającej na celu walkę z uzależnieniami[7].
 • Golcowie angażują się w liczne akcje charytatywne, m.in. na rzecz dzieci z domów dziecka czy osób niepełnosprawnych[8].

Podsumowanie

Paweł i Łukasz Golec, znani jako Golec uOrkiestra, to bliźniacy urodzone 22 maja 1975 roku w Milówce. W 2024 roku będą obchodzić swoje 49.

urodziny. Przez ponad dwie dekady kariery muzycznej zdobyli uznanie fanów w całej Polsce, a ich utwory na stałe wpisały się w kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Golcowie to nie tylko utalentowani artyści, ale również zaangażowani społecznie ludzie, którzy chętnie wspierają różne inicjatywy charytatywne.

Źródła:

 1. Golec uOrkiestra – Biografia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Golec_uOrkiestra#Biografia)
 2. Bliźnięta jednojajowe (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bli%C5%BAni%C4%99ta_jednojajowe)
 3. Golec uOrkiestra – Muzyka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Golec_uOrkiestra#Muzyka)
 4. Golec uOrkiestra – Dyskografia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskografia_Golec_uOrkiestra)
 5. Łukasz Golec (https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ukasz_Golec)
 6. Konkurs Piosenki Eurowizji 2000 (https://pl.wikipedia.org/wiki/Konkurs_Piosenki_Eurowizji_2000)
 7. Bracia Golec ambasadorami kampanii “Wyjść na prostą” (https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-bracia-golec-ambasadorami-kampanii-wyjsc-na-prosta,nId,448336)
 8. Golec uOrkiestra – działalność charytatywna (https://golec.pl/dzialania-charytatywne/)