Lennox Lewis

Lennox Lewis – Legendarny Mistrz Świata Wagi Ciężkiej

Posted on

Lennox Lewis to jeden z najbardziej uznanych i utytułowanych bokserów w historii. Urodził się 2 września 1965 roku w Londynie, ale reprezentował Kanadę na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku, gdzie zdobył złoty medal w wadze superciężkiej[1].

Kariera Amatorska i Olimpijska

Zanim rozpoczął karierę zawodową, Lewis osiągnął imponujące wyniki jako bokser amatorski. W latach 1983-1988 stoczył 105 walk, z których wygrał aż 94[2].

Jego największym osiągnięciem w tym okresie było zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

W finale pokonał przed czasem Riddickaa Bowea, który później również został zawodowym mistrzem świata wagi ciężkiej[3].

Początki Kariery Zawodowej

Lewis zadebiutował na zawodowym ringu 27 czerwca 1989 roku, pokonując przez nokaut w drugiej rundzie Ala Malcolma[4].

W swoich pierwszych 22 walkach odniósł same zwycięstwa, z czego aż 19 przez nokaut. Dzięki serii imponujących występów szybko zyskał status jednego z najbardziej obiecujących młodych bokserów wagi ciężkiej[5].

Zdobycie Tytułu Mistrza Świata WBC

Pierwszą szansę zdobycia tytułu mistrza świata Lewis otrzymał 31 października 1992 roku, gdy zmierzył się z Donovanem “Razorem” Ruddockiem o wakujący pas WBC.

Brytyjczyk zwyciężył przez techniczny nokaut w drugiej rundzie i został nowym mistrzem świata[6]. Swój tytuł obronił trzykrotnie, pokonując m.in. byłego mistrza świata Tony’ego Tuckera[7].

Sensacyjna Porażka z Oliverem McCallem i Odzyskanie Tytułu

24 września 1994 roku doszło do jednej z największych sensacji w historii boksu, gdy Lewis przegrał przez techniczny nokaut w drugiej rundzie z Oliverem McCallem i stracił pas WBC[8].

Po tej porażce Brytyjczyk musiał odbudować swoją pozycję, co uczynił, wygrywając kolejnych siedem walk. 7 lutego 1997 roku w rewanżu z McCallem odzyskał tytuł mistrza świata, wygrywając przez TKO w piątej rundzie[9].

Unifikacja Tytułów i Panowanie w Wadze Ciężkiej

W kolejnych latach Lewis stał się bezapelacyjnym królem wagi ciężkiej. 13 marca 1999 roku pokonał po zaciętym pojedynku Evandera Holyfielda i zunifikował tytuły WBC, WBA oraz IBF[10]. Następnie obronił pasy w starciach z Michaelem Grantem[11] i Francoisem Bothaą[12].

Jego panowanie przerwał sensacyjny nokaut z rąk Hasima Rahmana 22 kwietnia 2001 roku[13], ale jeszcze w tym samym roku Lewis zrewanżował się Amerykaninowi, odbierając mu tytuły przez nokaut w czwartej rundzie[14].

Walka Stulecia z MikeSince their heavyweight title fight in June 1938, there had been Tysonem

8 czerwca 2002 roku doszło do pojedynku, który przeszedł do historii jako “walka stulecia”. Lewis zmierzył się z legendarnym Mikem Tysonem, którego pokonał przez nokaut w ósmej rundzie po bardzo emocjonującym pojedynku.

Zwycięstwo nad Tysonem ugruntowało pozycję Lewisa jako jednego z najwybitniejszych mistrzów wagi ciężkiej w historii[15].

Koniec Kariery

Ostatnią walkę w karierze Lewis stoczył 21 czerwca 2003 roku, pokonując przez TKO w szóstej rundzie Vitalija Klitschko[16]. Wkrótce potem ogłosił zakończenie kariery, kończąc ją z imponującym bilansem 41 zwycięstw (w tym 32 przed czasem), 2 porażek i 1 remisu[17].

Był niepokonanym mistrzem świata przez ponad 9 lat, co jest jednym z najlepszych osiągnięć w historii boksu zawodowego.

Podsumowanie

Lennox Lewis bez wątpienia zapisał się w historii boksu jako jeden z największych mistrzów wagi ciężkiej. Swoją karierę zawodową rozpoczął od zdobycia złotego medalu olimpijskiego, a później przez wiele lat niepodzielnie panował w najcięższej kategorii wagowej.

Pokonał wielu znakomitych rywali, takich jak Evander Holyfield, Mike Tyson czy Vitalij Klitschko. Styl Lewisa, bazujący na znakomitym przygotowaniu fizycznym, imponującej technice i potężnym ciosie, pozwolił mu osiągnąć pozycję jednego z najbardziej dominujących mistrzów w historii królewskiej kategorii wagowej[18].

Dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pięściarzy wszech czasów i prawdziwą legendę boksu[19].

Źródła:

 1. Lennox Lewis – BoxRec (https://boxrec.com/en/proboxer/287)
 2. Lennox Lewis – Olympic Results, Boxing – Reference (https://www.sports-reference.com/olympics/athletes/le/lennox-lewis-1.html)
 3. Boxing at the 1988 Seoul Summer Games: Men’s Super-Heavyweight (https://www.sports-reference.com/olympics/summer/1988/BOX/mens-super-heavyweight.html)
 4. Lennox Lewis vs. Al Malcolm, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Al_Malcolm)
 5. Lennox Lewis – Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Lennox_Lewis#Early_professional_career)
 6. Lennox Lewis vs. Donovan Ruddock, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Donovan_Ruddock)
 7. Lennox Lewis vs. Tony Tucker, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Tony_Tucker)
 8. Oliver McCall vs. Lennox Lewis I, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Oliver_McCall_vs._Lennox_Lewis_I)
 9. Lennox Lewis vs. Oliver McCall II, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Oliver_McCall_II)
 10. Evander Holyfield vs. Lennox Lewis I, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Evander_Holyfield_vs._Lennox_Lewis_I)
 11. Lennox Lewis vs. Michael Grant, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Michael_Grant)
 12. Lennox Lewis vs. Francois Botha, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Francois_Botha)
 13. Hasim Rahman vs. Lennox Lewis I, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Hasim_Rahman_vs._Lennox_Lewis_I)
 14. Lennox Lewis vs. Hasim Rahman II, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Hasim_Rahman_II)
 15. Lennox Lewis vs. Mike Tyson, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Mike_Tyson)
 16. Lennox Lewis vs. Vitali Klitschko, Bout – BoxRec (https://boxrec.com/media/index.php/Lennox_Lewis_vs._Vitali_Klitschko)
 17. Lennox Lewis – BoxRec (https://boxrec.com/en/proboxer/287)
 18. Lennox Lewis: Why He is the Greatest Heavyweight of His Era – TalkSport (https://talksport.com/sport/boxing/570627/lennox-lewis-greatest-heavyweight-era-mike-tyson-evander-holyfield/)
 19. Is Lennox Lewis the Greatest British Boxer Ever? – BT Sport (https://www.bt.com/sport/news/boxing/2020/7/is-lennox-lewis-the-greatest-british-boxer-ever)