Web Analytics Made Easy - Statcounter

Rozrywka · June 2, 2024

Michał Bajor: Artysta Wszechstronny

Michał Bajor to postać, która od lat niezmiennie zachwyca polską publiczność. Wybitny piosenkarz, aktor i kompozytor posiadający nieprzeciętną charyzmę i talent wokalny. Artysta przez lata swojej kariery stworzył bogate portfolio ról teatralnych i filmowych, a także zachwycający swoim repertuarem muzycznym.

Biografia Gwiazdy – Michał Bajor: Od Młodych Lat Na Scenie

Michał Bajor urodził się 13 czerwca 1957 roku w Głuchołazach. Swoją sceniczną pasję odkrył już we wczesnych latach. Pierwszy raz przed publicznością zaprezentował się w 1970 roku podczas eliminacji do 8.

Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Przełomowym momentem w jego karierze okazał się występ na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1973 roku, gdzie brawurowym wykonaniem utworu “Siemionowna” zdobył główną nagrodę.

Michał Bajor Piosenkarz: Od Francuskiego Szansonu po Polską Klasykę

Michał Bajor zasłynął przede wszystkim jako znakomity piosenkarz. Jego muzyczny repertuar to przede wszystkim interpretacje utworów z kręgu francuskiego szansonu, a także polskiej poezji śpiewanej.

Artysta współpracował z wieloma uznanymi kompozytorami, takimi jak Włodzimierz Korcz, Janusz Stobel, czy Jarosław Kukulski.

Warto podkreślić wszechstronność Michała Bajora jako piosenkarza. Wykonuje on zarówno utwory z pogranicza jazzu i piosenki aktorskiej, sięgając po twórczość Jacquesa Brela, jak również po klasyczne polskie szlagiery autorstwa Marka Grechuty czy Jonasza Kofty.

Dyskografia Michała Bajora – Bogactwo Płyt i Nagród

Debiutancki album studyjny Michała Bajora pt. “Michał Bajor Live” ukazał się w 1987 roku i zawierał covery piosenek m.in. wspomnianego wcześniej Jacquesa Brela. Od tego czasu artysta wydał szereg płyt, które odniosły ogromny sukces komercyjny i artystyczny. Do najbardziej znanych należą z pewnością albumy:

 • “Moja miłość” (1997)
 • “Od Piaf do Garou” (2001)
 • “Piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty” (2003)
 • “Twarze w lustrach” (2008)
 • “Moje Podróże” (2017)

Płyty Michała Bajora wielokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody, takie jak Fryderyki przyznawane przez Polską Akademię Fonograficzną.

Michał Bajor Aktor: Od Teatru Ateneum po Role Filmowe

Michał Bajor to również ceniony aktor. Wiele lat związany był z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie wystąpił w szeregu niezapomnianych spektaklach. Na jego bogate CV aktorskie składają się role w sztukach takich jak:

 • “Kwartet” Ronalda Harwooda
 • “Mayday” Raya Cooney’a
 • “Sztuka” Yasminy Rezy

Michał Bajor z powodzeniem gra również w filmach. Jego filmografia obejmuje zarówno role dramatyczne, jak i komediowe. Do najbardziej znanych kreacji należą postaci w filmach:

 • “Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego
 • “Demony wojny wg Goi” Władysława Pasikowskiego
 • “U Pana Boga za miedzą” Janusza Zaorskiego
 • “Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza

Michał Bajor: Inspiracje i Współpraca z Innymi Artystami

Michał Bajor wielokrotnie podkreślał swój zachwyt twórczością artystów francuskiego szansonu, w szczególności Jacquesa Brela. Inspirację czerpie również z polskiej poezji śpiewanej, współpracując z wybitnymi twórcami tekstów, takimi jak Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta czy Andrzej Ozga