Orlando Bloom – aktor, model i filantrop o wielu talentach

Posted on

Orlando Bloom to brytyjski aktor, który zyskał sławę dzięki rolom w filmach takich jak “Władca Pierścieni”, “Piraci z Karaibów” czy “Troja”. Jednak jego kariera nie ogranicza się tylko do aktorstwa – Bloom jest także modelem, ambasadorem UNICEF-u oraz pasjonatem sportów ekstremalnych.

Wczesne lata i kariera modelingowa

Orlando Bloom urodził się 13 stycznia 1977 roku w Canterbury w Anglii[1]. Jego matka, Sonia Constance Josephine, była pisarką, a ojciec, Harry Bloom, prawnikiem i aktywistą przeciwko apartheidowi[2].

BPrzed rozpoczęciem kariery aktorskiej, Bloom pracował jako model dla firm takich jak Guess, Calvin Klein czy Gap[3]. To doświadczenie pomogło mu zdobyć pewność siebie przed kamerą i otworzyło drzwi do świata filmu.

Przełomowe role w “Władcy Pierścieni” i “Piratach z Karaibów”

Pierwszą dużą rolą Orlanda Blooma była postać Legolasa w trylogii “Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona[4]. Film odniósł ogromny sukces kasowy i przyniósł Bloomowi międzynarodową sławę.

Kolejnym przełomowym momentem w jego karierze była rola Willa Turnera w serii “Piraci z Karaibów” u boku Johnny’ego Deppa i Keiry Knightley[5]. Filmy te ugruntowały pozycję Blooma jako jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood.

Inne znaczące role filmowe

Oprócz “Władcy Pierścieni” i “Piratów z Karaibów”, Orlando Bloom zagrał w wielu innych znaczących produkcjach. W 2004 roku wcielił się w postać Parysa w epickim filmie “Troja” u boku Brada Pitta[6].

Zagrał także w thrillerze “Elizabethtown” z Kirsten Dunst[7], dramacje historycznym “Królestwo niebieskie”[8] oraz komedii romantycznej “Faceci w czerni 3″[9].

Bloom udowodnił, że potrafi wcielać się zarówno w role bohaterów, jak i czarnych charakterów, co świadczy o jego wszechstronności aktorskiej.

Działalność charytatywna i UNICEF

Poza karierą aktorską, Orlando Bloom angażuje się także w działalność charytatywną. W 2009 roku został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF-u[10].

W ramach tej funkcji, Bloom odwiedził wiele krajów, w tym Bośnię i Hercegowinę, Macedonię czy Nepal, aby wspierać programy pomocy dzieciom[11].

Aktor wykorzystuje swoją sławę, aby zwracać uwagę na problemy, z jakimi borykają się najmłodsi w różnych częściach świata.

Życie prywatne i zainteresowania

Orlando Bloom jest żonaty z piosenkarką Katy Perry, z którą ma córkę Daisy Dove[12]. Wcześniej był związany z modelką Mirandą Kerr, z którą ma syna Flynna[13].

W wolnym czasie, Bloom pasjonuje się wspinaczką, jazdą konną oraz fotografią[14]. Jest także zapalonym motocyklistą i często bierze udział w wyścigach charytatywnych[15].

Podsumowanie

Orlando Bloom to nie tylko utalentowany aktor, ale także model, filantrop i pasjonat sportów ekstremalnych.

Jego role w filmach takich jak “Władca Pierścieni” czy “Piraci z Karaibów” przyniosły mu międzynarodową sławę i uczyniły z niego jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood.

Bloom wykorzystuje swoją popularność, aby wspierać działalność charytatywną i zwracać uwagę na problemy, z jakimi borykają się dzieci na całym świecie.

Bez wątpienia, Orlando Bloom to artysta o wielu talentach, który nie boi się podejmować nowych wyzwań zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Źródła:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Orlando_Bloom
 2. https://www.biography.com/actor/orlando-bloom
 3. https://www.gq-magazine.co.uk/article/orlando-bloom-interview
 4. https://www.imdb.com/title/tt0120737/
 5. https://www.imdb.com/title/tt0325980/
 6. https://www.imdb.com/title/tt0332452/
 7. https://www.imdb.com/title/tt0368709/
 8. https://www.imdb.com/title/tt0320661/
 9. https://www.imdb.com/title/tt1409024/
 10. https://www.unicef.org/media/media_50066.html
 11. https://www.unicef.org/media/media_56181.html
 12. https://people.com/parents/katy-perry-orlando-bloom-welcome-daughter-daisy-dove/
 13. https://www.elle.com/culture/celebrities/a30571495/orlando-bloom-miranda-kerr-relationship-timeline/
 14. https://www.menshealth.com/entertainment/a34125065/orlando-bloom-men-s-health-cover-story/
 15. https://www.motorcyclenews.com/news/2020/october/orlando-bloom-motorcycle-charity/